Powered by Smartsupp

Akustické závesy

Dopyt zákaznika

Hluk z ulice mi cez okno preniká do spálne a ruší ma počas spánku. Chcem akustický záves na okná, ktorý by tomu zabránil.

Odpoveď

Toto, bohužiaľ, nie je možné. Aj keby samotný textilný záves dokázal izolovať zvuk (čo nedokáže, viď nižšie), okolo závesu môže zvuk stále preniknúť. Zvuková izolácia predpokladá vytvorenie tažkej predsteny bez medzier a špár...

Akustické závesy

Akustický záves je niekedy mylne chápaný ako prekážka zvuku, ktorá dokáže akusticky izolovať dva priestory. Toto, bohužiaľ, nie je možné ani pri veľmi vysokých gramážach závesu.

Textilný akustický záves má svoju funkciu v prípade riešenia nežiaducich odrazov v priestore (miestnosť, sála, hala). V akustike je spravidla žiaduce, aby ucho počulo iba originálny zdroj zvuku a nie jeho oneskorené odrazy od stien alebo iných konštrukcií. Na tento účel môže akustický záves poslúžiť tak, že sa umiestni primárne na čo najväčšiu možnú plochu pevných a rovných plôch. Tieto závesy disponujú veľmi dobrou akustickou pohltivosťou, keď dokážu predovšetkým vyššie a čiastočne stredné tóny pohltiť do takej miery, že sa k poslucháčovi nevracajú príliš hlasno a nie sú tak rušivé.

V praxi akustické závesy používame najmä na zlepšenie akustiky kultúrnych zariadení, kde najlepšieho efektu dosahujeme odhlučnením zadnej steny, teda tej proti pódiu. Je to z dôvodu smerovania reprodukovaného zvuku práve proti tejto stene. Ďalšie v poradí sú bočné steny a prípadne okná. Na oknách je záves ako akustický, tak aj zatemňovací, prípadne vizuálny prvok. Na stenách možno umiestniť závesy iba v pruhoch, aby stena nepôsobila jednotvárne.

Neopomenuteľné je aj samotné javisko. Veľmi často sa stretávame so situáciou, keď sa kultúrne zariadenie rekonštruuje, staré závesy sa odstránia a po vymaľovaní nie je záujem ich zavesiť späť, keďže v opravenom prostredí už priznávajú svoje starnutie. Javisko sa iba vymaľuje a pôsobí ako prijateľné prostredie. Zabúda sa alebo sa len nevie, že závesy na javisku nemajú iba vizuálnu funkciu, ale aj akustickú. Typicky potom nastáva situácia, keď je na javisku hudobná kapela, ktorá pre pohodlné hranie potrebuje tzv. odposluchy (reproduktory, ktoré jednotlivým hudobníkom reprodukujú rovnaký poslech, ako majú poslucháči, keďže kapela je spravidla za hlavným ozvučovacím systémom a “nepočuje presne, čo hrá”). Na takom javisku potom dochádza k vyššie spomínaným nežiaducim odrazom, ktoré sú veľmi nepríjemné pre hudobníkov a zároveň môžu spôsobiť tzv. “vazbu”, keď ich mikrofóny počujú a opätovne reprodukujú vlastný zvuk z odposluchov – výsledkom je všetkým známe a veľmi nepríjemné hlasité pískanie.