Akustika

 
 
 

Akustika zahrňa v sebe riešenia akustiky v danom priestore čo sa označuje priestorová akustika a prestup hluku cez stavebné konštrukcie čo sa označuje ako stavebná akustika. Obe časti spolu súvisia ale je dobré poznať rozdiel medzi nimi.

Riešenia v priestorovej akustike sú dôležité z hľadiska kvality posluchu a zníženia hluku. V stavebnej akustike riešia len zníženie hluku spravidla zvýšením nepriezvučnosti stien a stropov alebo izoláciou hluku.
Firma OBIFON sa primárne zaoberá priestorovou akustikou ale má riešenia a materiály na potlačenie hluku v bytovom sektore ako aj v priemysle.

Výrobou akustických panelov, kaziet, absorbérov, difúzorov a diffsorbérov sa zaoberáme z dôvodu, že sa snažíme zlepšovať akustické vlastnosti priestorov našich zákazníkov. Mnoho ľudí sa mýli v tom, že za dobrý zvuk je zodpovedná kvalitná hifi zostava, či drahý televízor. Pravda je však taká, že ak tieto zariadenia umiestnime do akusticky neošetreného priestoru (v dnešnej dobe nastupuje minimalizácia objektov nachádzajúcich sa v obytnom priestore a tak zanikajú prirodzené absorbéry schopné znižovať dobu dozvuku v priestore), ich výstup bude nekvalitný. Akustickým ošetrením priestoru môžeme znížiť dobu dozvuku, a dopriať tak našim ušiam kvalitný posluch.

Na nasledovnom obrázku môžete vidieť šírenie zvuku pri nepoužití žiadnych akustických materiálov, pri použití abrosbérov a pri použití difúzorov.zobrazenie sirenia zvuku



Výsledný efekt záleží na rôznych faktoroch:

  • favicon Jedným z hlavných faktorov, ktorý môže značne ovplyvňovať výslednú akustiku je priestor, v ktorom tento problém riešime. V dnešnej dobe sa priestory stávajú značne nerovnomerné, čo akustike v nich neprospieva a rovnako aj jej riešenie je náročnejšie.
  • favicon Druhým faktorom môže byť často aj cena. Sme schopní navrhnúť Vám optimálne riešenie Vášho priestoru, avšak cena priamo zodpovedá počtu a typu použitých materiálov. Vždy sa snažíme hľadať riešenie, ktoré je optimálne pre nášho zákazníka, preto ak nefunguje jedno z riešení, snažíme sa nájsť druhé.

V akustike využíme nasledovné akustické materiály:

  • favicon Textilný panel  z PES vlákna
  • favicon PU akustická pena čierna otvorene póry
  • favicon Melamínová pena  biela Basotec
  • favicon Minerálne vlákno  Nobasil

Porovnanie akustických materiálov
Jednoznačne najlepším materiálom, čo sa týka akustiky je textilný panel vďaka svojej jemnosti a štruktúre.

porovnanie panelov

Chcete sa dozvedieť viac o základoch akustiky alebo o normách a predpisoch, ktorými sa pri navrhovaní riešení musíme riadiť?

teach

Základy akustiky

Zistiť viac
law

Normy a predpisy

Zistiť viac
industry

Akustika v priemysle

Zistiť viac